Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Gietrzwałdzie

Jeśli Ty albo członek Twojej rodziny pracujecie za granicą to mają zastosowanie przepisy o koordyncji systemów zabezpieczenia społecznego.

Koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego z zakresu świadczeń rodzinnych podlegają następujące świadczenia:
- świadczenia objęte ustawą o świadczeniach rodzinnych, takie jak: zasiłek rodzinny z dodatkami, zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, świadczenie rodzicielskie, specjalny zasiłek opiekuńczy;
- świadczenie wychowawcze;
- jednorazowe świadczenie „Za życiem”;
- zasiłek dla opiekuna
Świadczenia, do których nie mają zastosowania przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego:
- jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe),
- świadczenia z funduszu alimentacyjnego,
- świadczenie dobry start.

Jeśli ktoś z Twojej rodziny pracuje za granicą zgłoś to bezzwłocznie do organu właściwego. Wówczas wniosek wraz z wymaganymi dokumentami jest przesyłany Wojewodzie, który sprawdzi czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeśli nie mają zwróci wniosek organowi właściwemu do rozpatrzenia, a jeśli mają podejmie odpowiednie działania.

! Przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego mają również zastosowanie w przypadku rodziców, którzy nie wychowują wspólnie dziecka (bez znaczenia czy są w innym związku - formalnym bądź nie - czy wychowują dziecko samotnie).

Szczegóły postępowania w linku poniżej:

https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/procedura-ubiegania-sie-o-swiadczenia

Szczegółowe informacje można uzyskać u pracowników GOPS w Gietrzwałdzie lub w Wydziale Koordynacji Systemów Zapezpieczenia Społecznego w Warmińsko - Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie (sekretariat: tel. 89 5232599, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Witaj na stronie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie